ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Արա Հայրապետյանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն արտահանման թույլտվություն է տրամադրել Firebird AI նախագծի երկրորդ փուլի համար Հայաստանում։
Նախարարն հիշեցրել է, որ նախագծի առաջին փուլը հաստատվել էր անցյալ տարվա նոյեմբերին, և այդ ժամանակ հայտարարվել էր 500 միլիոն դոլարի նախնական ներդրում՝ ընդգծելով, որ սա միայն միլիարդավոր դոլարների ծրագրի սկիզբն է։
Նախագծի շրջանակում Հայաստանում կկառուցվի արհեստական բանականության խոշոր տվյալների կենտրոն, որը, ըստ էության, համարվում է արհեստական բանականության գործարան.
• Կենտրոնը հագեցած կլինի մոտ 50,000 NVIDIA GPU-ներով։
• Կաշխատի աշխարհում առկա ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիաներով։
• Հաշվարկային հզորության մի մասը կօգտագործվի երկրի ներսում՝ գիտության, բժշկության, ռոբոտաշինության և տիեզերական հետազոտությունների համար։
• Մնացած ռեսուրսները կտրամադրվեն արտասահմանյան, հիմնականում ամերիկյան, տեխնոլոգիական ընկերություններին։
Նախարարի խոսքով՝ նախագիծը կդարձնի Հայաստանը ավելի գրավիչ միջազգային ներդրողների համար և ամրապնդում է երկրի տեխնոլոգիական էկոհամակարգը։
«Սա անկախ Հայաստանի պատմության մեջ ամենամեծ տեխնոլոգիական նախագծերից մեկն է և, հավանաբար, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համագործակցության ամենամեծ օրինակը», – հավելել է Հայրապետյանը։
Երկրորդ փուլի իրականացումը ցույց է տալիս Հայաստանի ձգտումը դառնալ ոչ միայն մարզային տեխնոլոգիական կենտրոն, այլև համաշխարհային խաղացող իր արհեստական բանականության հաշվողական հզորությունների տեսանկյունից։