USD377.67EUR448.14RUB4.9086
ԱՄՆ-ն հաստատել է նախագծի երկրորդ փուլի իրականացումը Հայաստանում. Firebird AI
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Արա Հայրապետյանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն արտահանման թույլտվություն է տրամադրել Firebird AI նախագծի երկրորդ փուլի համար Հայաստանում։
Նախարարն հիշեցրել է, որ նախագծի առաջին փուլը հաստատվել էր անցյալ տարվա նոյեմբերին, և այդ ժամանակ հայտարարվել էր 500 միլիոն դոլարի նախնական ներդրում՝ ընդգծելով, որ սա միայն միլիարդավոր դոլարների ծրագրի սկիզբն է։
Նախագծի շրջանակում Հայաստանում կկառուցվի արհեստական ​​բանականության խոշոր տվյալների կենտրոն, որը, ըստ էության, համարվում է արհեստական ​​բանականության գործարան.
• Կենտրոնը հագեցած կլինի մոտ 50,000 NVIDIA GPU-ներով։
• Կաշխատի աշխարհում առկա ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիաներով։
• Հաշվարկային հզորության մի մասը կօգտագործվի երկրի ներսում՝ գիտության, բժշկության, ռոբոտաշինության և տիեզերական հետազոտությունների համար։
• Մնացած ռեսուրսները կտրամադրվեն արտասահմանյան, հիմնականում ամերիկյան, տեխնոլոգիական ընկերություններին։
Նախարարի խոսքով՝ նախագիծը կդարձնի Հայաստանը ավելի գրավիչ միջազգային ներդրողների համար և ամրապնդում է երկրի տեխնոլոգիական էկոհամակարգը։
«Սա անկախ Հայաստանի պատմության մեջ ամենամեծ տեխնոլոգիական նախագծերից մեկն է և, հավանաբար, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համագործակցության ամենամեծ օրինակը», – հավելել է Հայրապետյանը։
Երկրորդ փուլի իրականացումը ցույց է տալիս Հայաստանի ձգտումը դառնալ ոչ միայն մարզային տեխնոլոգիական կենտրոն, այլև համաշխարհային խաղացող իր արհեստական ​​բանականության հաշվողական հզորությունների տեսանկյունից։