USD391.59EUR421.7RUB4.6712
Ֆոնդային շուկան աճ արձանագրեց Թրամփի մաքսատուրքերի պատճառով
Dow Jones արդյունաբերական ինդեքսը աճեց 600 միավորով, S&P 500-ը բարձրացավ 1.76%-ով, իսկ Nasdaq-ը՝ 2.27%-ով։ Անցած շաբաթավերջին հաղորդումներ տարածվեցին, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դիտարկում է սահմանափակել այն մաքսատուրքերի շրջանակը, որոնք պատրաստվում է կիրառել օտարերկրյա երկրների նկատմամբ ապրիլի 2-ից սկսած՝ թիրախավորելով այն 15% երկրները, որոնք ունեն քրոնիկական առևտրային անհավասարակշռություն ԱՄՆ-ի հետ։
«Ապրիլի 2-ը ԱՄՆ-ում Ազատագրության օրն է!!!» – հրճվանքով գրել է Թրամփը Truth Social-ում։ «ՏԱՍՆԱՄՅԱԿՆԵՐ շարունակ մեզ կողոպտել ու շահարկել է աշխարհի յուրաքանչյուր երկիր՝ թե՛ բարեկամ, թե՛ թշնամի։ Հիմա, վերջապես, ժամանակն է, որ ՀԱՅՐԵՆԱՍԻՐ ՏԵՂԻ ԱՄՆ-ը վերադարձնի այդ ՓՈՂԸ և ՀԱՐԳԱՆՔԸ։ Աստված օրհնի Ամերիկան!!!»
Երկուշաբթի օրը ԱՄՆ ֆոնդային շուկաներն աճ գրանցեցին այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ մաքսատուրքերի սահմանափակ շրջանակի մասին. Dow Jones արդյունաբերական ինդեքսն աճեց 600 միավորով, S&P 500-ը՝ 1.76%-ով, իսկ Nasdaq-ը՝ 2.27%-ով, ըստ Market Watch-ի։
«Շուկաների արձագանքներից տեսնում ենք, որ նրանք սպասում են շատ մեծ մաքսատուրքերի՝ յուրաքանչյուր երկրի նկատմամբ»,- բացատրել է Քևին Հասեթը, Թրամփի Ազգային տնտեսական խորհրդի տնօրենը։ «Կարծում եմ, որ շուկաները պետք է փոխեն իրենց սպասումները, որովհետև բոլորը չէ, որ խաբում են մեզ առևտրի մեջ, միայն մի քանի երկիր, և այդ երկրներն են, որ պատրաստվում ենք թիրախավորել մաքսատուրքերով»։
Վարչակազմի մի պաշտոնյա հայտնել է, որ այն կոնկրետ ոլորտները, որոնք կթիրախավորի Թրամփի վարչակազմը, ամենայն հավանականությամբ չեն հրապարակվի ապրիլի 2-ին, հաղորդում է The Wall Street Journal-ը։