«ԵՄ-ին անդամակցելու մասին օրենքի իրականացումը չի նախատեսում կոնկրետ գործողություններ պարունակող օպերատիվ մաս, այն ավելի շատ քաղաքական ուղերձ է»,-ասաց ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։
Նախարարի տեղակալը ԵՄ-ի հետ գործունեության համատեքստում իրականացվող ծրագրերի մասով նշեց, որ ավարտին է հասնում նոր օրակարգի փաստաթուղթը, որը ոչ միայն լրացնում է CEPA-ն, այլ ընդլայնում է ԵՄ-ի հետ ոլորտները։
«Այս փաստաթուղթը ԵՄ–ի հետ նորացված հարաբերությունների ուղեցույցն է լինելու։ Այնքաղաքական փաստաթուղթ է, բայց ունի իրականացման շատ կոնկրետ գործողություններ բոլորոլորտներում։ Չկա որլորտ, որն ընդգրկված չէ փաստաթղթում»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Ուժեղացնելով SEPA-ն կկարողանան նոր մակարդակ ապահովել ապագա գործողություններում։ «Ասել, որ գոհացուցիչ են քայլերը՝ ոչ, բայց պետք է շարունակել աշխատանքը: Ինչպես գիտեք դիվանագիտությունն ունի փակ և կուլիսային գործընթացներ, այդ առումով թե՛ Բրյուսելի, թե՛ անդամ երկրների հետ շարունակվում են աշխատանքները», – ասաց Հովհաննիսյանը։