USD391.16EUR422.18RUB4.6495
Օրենքի ընդունումը չի նախատեսում ԵՄ-ին անդամակցելու գործողությունների օպերատիվ մաս
«ԵՄ-ին անդամակցելու մասին օրենքի իրականացումը չի նախատեսում կոնկրետ գործողություններ պարունակող օպերատիվ մաս, այն ավելի շատ քաղաքական ուղերձ է»,-ասաց ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։
Նախարարի տեղակալը ԵՄ-ի հետ գործունեության համատեքստում իրականացվող ծրագրերի մասով նշեց, որ ավարտին է հասնում նոր օրակարգի փաստաթուղթը, որը ոչ միայն լրացնում է CEPA-ն, այլ ընդլայնում է ԵՄ-ի հետ ոլորտները։
«Այս փաստաթուղթը ԵՄի հետ նորացված հարաբերությունների ուղեցույցն է լինելու։ Այնքաղաքական փաստաթուղթ էբայց ունի իրականացման շատ կոնկրետ գործողություններ բոլորոլորտներում։ Չկա որլորտորն ընդգրկված չէ փաստաթղթում»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Ուժեղացնելով SEPA-ն կկարողանան նոր մակարդակ ապահովել ապագա գործողություններում։ «Ասելոր գոհացուցիչ են քայլերը՝ ոչբայց պետք է շարունակել աշխատանքը: Ինչպես գիտեք դիվանագիտությունն ունի փակ և կուլիսային գործընթացներայդ առումով թե՛ Բրյուսելիթե՛ անդամ երկրների հետ շարունակվում են աշխատանքները», – ասաց Հովհաննիսյանը։