ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան-ը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի երկաթուղային համակարգի կառավարումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ երկրի ռազմավարական դիրքի վրա՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային նախագծերի համատեքստում։
Վարչապետի խոսքով՝ ներկայիս կառավարման մոդելը հանգեցնում է նրան, որ միջազգային գործընկերները increasingly քննարկում են Հայաստանը շրջանցող այլընտրանքային երթուղիներ։ Մասնավորապես, որպես օրինակ նշվում է Մեղրի–Նախիջևան–Թուրքիա ուղղությունը՝ փոխարենը Մեղրի–Նախիջևան–Երասխ–Գյումրի–Թուրքիա երթուղու, ինչը, ըստ նրա, պայմանավորված է երկաթուղիների ռուսական կառավարման գործոնով։
Փաշինյանը նշել է, որ հարցը քննարկել է նաև Ռուսաստանի նախագահի հետ՝ ընդգծելով, որ վերջինս աջակցություն է հայտնել տարածաշրջանային նախագծերին։ Միևնույն ժամանակ, վարչապետի խոսքով, տարբեր ուղղություններով՝ Արևմուտքում, Արևելքում, Հարավում և երբեմն նաև Հյուսիսում, աճում է այն տեսակետը, թե նախագծերի իրագործման ընթացքում պետք է հաշվի առնել ռուսական կառավարման հանգամանքը։
Որպես հնարավոր լուծում՝ Փաշինյանը առաջարկել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունեցող երրորդ երկիրը, օրինակ՝ ԱՄԷ-ն կամ Կատար-ը, Մոսկվայից ձեռք բերի կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը։ Նրա գնահատմամբ՝ նույնիսկ եթե ռուսական կողմը ներդրումներ իրականացնի սահմանային հատվածների վերականգնման ուղղությամբ, դա կարող է բավարար չլինել՝ Հայաստանի տարածքով անցնող երթուղիների լիարժեք գործարկումն ապահովելու համար։
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականին Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքը կոնցեսիոն կառավարման իրավունքով հանձնվել է Հարավկովկասյան երկաթուղի-ին՝ 30 տարվա ժամկետով և ևս 10 տարով երկարաձգելու հնարավորությամբ։