USD391.59EUR421.7RUB4.6712
ՌԴ-ն ու ԱՄՆ-ն հստակ պայմամավորվածություններ են ձեռք բերել
ՌԴ նախագահի աշխատակազմի մամուլի հաղորդագրությունը
1. Ռուսաստանի և ԱՄՆ նախագահների պայմանավորվածության համաձայն՝ ռուսական և ամերիկյան կողմերը պայմանավորվել են ապահովել «Սևծովյան նախաձեռնության» իրականացումը, որը ներառում է Սև ծովում նավարկության անվտանգության ապահովումը, ուժի չկիրառումը և առևտրային նավերի ռազմական նպատակներով օգտագործման բացառումը՝ նման նավերի զննության միջոցով վերահսկողության պատշաճ միջոցառումների կազմակերպմամբ։
2. ԱՄՆ-ն կաջակցի ռուսական գյուղատնտեսական արտադրանքի և պարարտանյութերի արտահանման մուտքի վերականգնմանը համաշխարհային շուկա, ծովային փոխադրումների ապահովագրության արժեքի նվազեցմանը, ինչպես նաև նման գործարքների իրականացման համար նավահանգիստներին և վճարային համակարգերին հասանելիության ընդլայնմանը։
Նշում.
1-ին և 2-րդ կետերը ուժի մեջ կմտնեն՝
• «Ռոսսելխոզբանկ»-ի և միջազգային պարենային (այդ թվում՝ ձկնարդյունաբերական) և պարարտանյութերի առևտրային գործարքներում ներգրավված այլ ֆինանսական կազմակերպությունների նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների վերացումից, նրանց SWIFT համակարգին միացնելուց և անհրաժեշտ թղթակցային հաշիվների բացումից հետո։
• Առևտրային ֆինանսավորման գործարքների իրականացման սահմանափակումների վերացումից հետո։
• Պարեն (այդ թվում՝ ձկնարդյունաբերական արտադրանք) և պարարտանյութ արտադրող և արտահանող ընկերությունների նկատմամբ պատժամիջոցների, ինչպես նաև ապահովագրական ընկերությունների կողմից նման բեռների ապահովագրման վրա սահմանված սահմանափակումների վերացումից հետո։
• Պորտերում սպասարկման և պարենային (այդ թվում՝ ձկնարդյունաբերական արտադրանք) և պարարտանյութերով առևտրում ներգրավված ռուսական դրոշով նավերի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների վերացումից հետո։
• Ռուսաստանի Դաշնություն գյուղատնտեսական տեխնիկայի, ինչպես նաև պարեն (այդ թվում՝ ձկնարդյունաբերական արտադրանք) և պարարտանյութեր արտադրության մեջ ներգրավված այլ ապրանքների մատակարարման սահմանափակումների վերացումից հետո։
3. Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն համաձայնել են մշակել միջոցներ՝ երկու երկրների նախագահների միջև ձեռք բերված այն պայմանավորվածության իրագործման համար, ըստ որի՝ 2025 թվականի մարտի 18-ից 30 օրով արգելվում են հարվածները Ռուսաստանի և Ուկրաինայի էներգետիկ օբյեկտների վրա՝ հնարավոր երկարաձգմամբ կամ պայմանավորվածությունից դուրս գալու իրավունքով, եթե կողմերից մեկը չկատարի այն։
4. Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն ողջունում են երրորդ երկրների բարի ծառայությունները, որոնք ուղղված են էներգետիկայի և ծովային ոլորտներում պայմանավորվածությունների իրականացման աջակցությանը։
5. Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն կշարունակեն աշխատանքը կայուն և երկարատև խաղաղության հասնելու ուղղությամբ։